Hayatımızda aniden ortaya çıkan ve o andaki huzurumuzu, bütünlüğümüzü bozan hayat akışımızı ciddi etkileyen olaylar, kayıplar ve kazalar bizleri travmatize eder. Dengemiz alt üst olur, ilişkilerimiz zedelenir. Bazen bir kayıp beraberinde birçok kaybı getirir. Örneğin; piste yakın bir menzilde kaza yapmış uçaktan çıkarılan yaralı bir yolcunun uzun süre travmasını aşamaması nedeniyle işini de kaybetmesi…

Her travma ve kayıp bizlerin fizyolojik dengesini bozduğu gibi psikolojik etkileri derin olabilmektedir. İçine kapanmalar, korku, endişe, uzun süre duygularını ifade edememe; donuk kalma hali, aşırı öfke patlamaları yaşama, çokça ağlama, iştahta aşırı derecede düşüş, sosyal hayattan iyice çekilme, aşırı baş ve karın ağrıları, eklem ve kas gerilmeleri, uykuda huzursuzluk, uyuyamama vb durumların yaşanması görülebilmektedir. Böylesi durumlarda vakit kaybetmeksizin danışmanlığa müracaat etmek kişinin kendisini daha hızlı toparlamasına ve hayat kalitesini yeniden elde etmesine yardımcı olur.

İnsan olarak çoğumuz huzurlu ve olaysız günler geçirmeyi hedefleriz ancak gerçek hayat bazen bize acılarını gösterir. En yakınlarımızı kaybederiz ve yalnızlığımızla tanışırız. Pişmanlıklarımız, hayatta olsaydı daha fazla zaman geçirirdik gibi hayıflanmalar insani acılarımızı temsil eder. Bazen olayların içinden kendi içsel gücümüzle çıkamayız çünkü kayıp sadece fiziksel değildir. Mesela size hayatınızda en çok değer vermiş dedenizin kaybı sizin için çok daha ağır olabilir. Çünkü sadece dedenizi değil değer vereninizi de kaybetmiş olursunuz.

Tüm bu kayıplarla ve acılarıyla yüzleşmek, acımızı sağlıklı bir şekilde yaşamak ve kaybettiklerimize sağlıklı bir elveda çekebilmek adına nitelikli bir danışmanlık sürecinden geçmek gerekir.

Bunun haricinde doğrudan yaşadığımız veya başkasında şahit olduğumuz bazı olaylar bizde fobi oluşmasına neden olabilir. Hayattaki her şey bir şekilde fobi olabilir. Mesela, kedi fobisi, şeftali tüyü fobisi, asansör fobisi, uçak fobisi gibi… Bu sayılanlarla ilişkili olarak doğrudan rahatsız edici bir durum yaşamış olabiliriz (örneğin; uçakta türbülansa girmek, asansörde mahsur kalmak gibi). Veyahut fobiler aslında başka korkuların temsili olur ( Köpek fobisi olan bir insanın aslında baba korkusunu temsil ediyor olması).

Bizler Telepsikologekibi olarak aşağıdaki konularda danışmanlık hizmeti vermekteyiz;

  • Korkular
  • Fobiler
  • Ölüm sonrası yas
  • Endişeler
  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Even though they have the motivation and qualifications to pursue higher education, they don’t have the https://midnightpapers.com/ means to do so.