Efendi Adam Psikolojisi

O da her bebek gibi ağlayarak doğdu. Onun da gazı kakası oldu. O da 8 aylıkken emekledi 1 yaşında yürüdü 2,5 yaşında asi oldu herkes gibi..
Ama onun bahçıvanı farklıydı bahçıvan çok ahlaklıydı, mantıklıydı, düzenliydi ve kurallıydı. Bu bahçe hep kurallarla yönetilmişti. Bahçıvan yıllarını bu bahçeye vermiş komşu bahçeler dışında uzak bahçelere pek gitmemişti. Çocuk zaman zaman diğer bahçelere gittiğinde engelleniyor ve ona Kırmızı Başlıklı Kızın başına gelenler anlatılıyordu; uzaklaşırsa onu da kurt kapardı.
Arada bir ağaçlara çıktığında yaramazlık yapmaması ve aşağı inmesi konusunda uyarılmıştı. Bahçıvan bilmiyordu ki ağaca çıkmak çocuk için uzaya çıkmaya denkti. Aynı zamanda ağaca çıkmanın zoru başarmak, üniversite kürsüsüne çıkmak, olaylara tepeden bakabilmek, ileri görüşlü olabilmek; kısacası sıradan olmamak gibi durumların temeli olduğunu…
Sonra çocuk serpildi ve birden adı ‘ergen’ oldu. Yıllarca engellenmenin verdiği öfkeyle azıcık çıkıştı bahçıvana. Bahçıvan ona taa çocukluğundan söylediği tavsiyesini yineledi ‘efendi ol seveyim seni’ !! Efendilik prim yapınca o da sessiz ve derinden saygılı ve utangaç biri oluverdi. Öğretmenleri de onu çok beğeniyordu; öyle ya okulda da hiç sorun çıkarmıyordu hep yardımseverdi.
Kimse bilmezdi aslında en derin çatışmalarını içinde yaşadığını o efendinin. Hoş bilselerdi ne olacaktı. Yine efendiliği tavsiye etmeyecekler miydi..
Evet efendi idi ama babasıyla rahat konuşamıyordu,
Efendi idi ama duygularını anlatamıyordu,
Efendi idi ama benim de görüşüm bu diyemiyordu.
Biliriz ki çocuğun sağ beyni sol beyninden önce ve daha hızlı gelişir.
Sağ beyin hayal gücüdür, sağ beyin 3 boyutlu düşünebilmedir, müziktir, ‘büyük resmi’ görebilmektir, risk alır, şimdi ve geleceği kullanır.
Sol beyin mantıktır, detaycıdır, kelimeleri ve dili kullanır, şimdi ve geçmiş odaklıdır, temkinlidir, rutindir, direktiflere uyar.
Yani efendi edilmiş çocuklar sağ beyinleri dumur edilmiş çocuklardır. Oysa yeterince sabretsek sağ beyinden sonra sol beyin zaten gelişecektir.
Bizler acaba hangi ağaçlardan indirdik çocuklarımızı?
Hayal ağaçlarından mı,
Gelecek ağaçlarından mı,
Bilim ağacından mı,
Müzik ağacından mı?

Artık efendi demeyin onlara ne güzel hayal kuramıyor deyin,
Efendi demeyin geleceği göremiyor deyin, Efendi demeyin hep geçmişte kalmış deyin, Efendi demeyin duygularından utanan çocuk deyin.

Ne efendi ne efendi,
Maşallah deyin..

Mehmet Akif Aydın
Uzm.Psikolojik Danışman & Psikoterapist

I helped them discover what their learning style proessaywriting.org/ was.